NYITAwardsImageNoName.jpg

Our

Past

Recipients

The New York Innovative Theatre Awards has celebrated New York City's independent theatre artists for more than 15 years, by honoring those who have achieved artistic excellence in the Off-Off Broadway/Indie theatre realm.

Here are some of those recipients!

2019 Recipients

HONORARY AWARD RECIPIENTS
Artistic Achievement Award
Magie Dominic
 
Ellen Stewart Award
Nicky Paraiso
 
Caffe Cino Fellowship Award
TOSOS – The Other Side of Silence
 
Doric Wilson Independent Playwright Award
Barbara Kahn


PRODUCTION AWARD RECIPIENTS

OUTSTANDING ENSEMBLE: Alex & Eugene
Isle of Shoals Productions, Inc.
Aja Downing, Reggie Herold, Katherine Leidlein, Joseph M. Mace, Rori Nogee, Noah Pyzik, Jae Shin, Anna Stefanic, Brittany Zeinstra

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE: Kim Katzberg
Dad in a Box
Eat a Radish Productions
 
OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE: Federico Mallet
Eight Tales of Pedro
The Secret Theatre
 
OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE: Meghan E. Jones
Mary, Mary
Retro Productions
 
OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE: Harrison Bryan
Spring Awakening
Gallery Players
 
OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE: Lori Elizabeth Parquet
Operating Systems
Flux Theatre Ensemble
 
OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT: Yoshiko Usami
Shinka
Ren Gyo Soh
 
OUTSTANDING DIRECTOR: Sara Thigpen
Twelfth Night
Boomerang Theatre Company
 
OUTSTANDING LIGHTING DESIGN: Kia Rogers
Real
Rodrigo Nogueira in association with The Tank
 
OUTSTANDING COSTUME DESIGN: Michelle Beshaw
Duke Oldřich & Washerwoman Božena, the True Story
GOH Productions in association with Czechoslovak American Marionette Theatre
 
OUTSTANDING SET DESIGN: Gabriel Firestone
Whirlwind
Jordan’s Play Lab in association with Rebecca Crigler & Barn Owl, LLC
 
OUTSTANDING SOUND DESIGN:
Aj Surasky-Ysasi
Worse Than Tigers
The Mill in association with New Ohio Theatre
 
OUTSTANDING INNOVATIVE DESIGN:
Hao Bai, Eric Marciano & Ildiko Nemeth – for Projection Design
Electronic City, The New Stage Theatre Company
 
OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC: Luis D’Elias
Eight Tales of Pedro
The Secret Theatre
 
OUTSTANDING ORIGINAL SHORT SCRIPT: Teresa Lotz
She Calls Me Firefly
Parity Productions in association with New Perspectives Theatre Company
 
OUTSTANDING ORIGINAL FULL-LENGTH SCRIPT: Madhuri Shekar
Queen
Astoria Performing Arts Center
 
OUTSTANDING PERFORMANCE ART PRODUCTION: Electronic City
The New Stage Theatre Company
 
OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL: Spring Awakening
Gallery Players
 
OUTSTANDING PREMIERE PRODUCTION OF A PLAY: Shinka
Ren Gyo Soh 
 
OUTSTANDING REVIVAL OF A PLAY: Stupid Fucking Bird
Stripped Scripts
 



 

2018 Recipients

HONORARY AWARDS

CAFFÉ CINO FELLOWSHIP AWARD
Peculiar Works Project

ELLEN STEWART AWARD
Fractured Atlas

ARTISTIC ACHIEVEMENT AWARD
Mia Katigbak

DORIC WILSON INDEPENDENT PLAYWRIGHTS AWARD
Gina Femia

OUTSTANDING STAGE MANAGER
Amy Marin

PRODUCTION AWARDS

OUTSTANDING ENSEMBLE: Follies
Astoria Performing Arts Center
Denali Bennett, Victoria Bundonis, LaDonna Burns, Denise DeMars, Tia DeShazor, Susan Cohen DeStefano, Christine Donnelly, Andrea Dotto, Dan Entriken, Jonathan Fluck, Spencer Hansen, James Harter, Marcie Henderson, Greg Horton, Kathleen LaMagna, Andrea McCullough, Sharae Moultrie, Ben Northrup, Rusty Riegelman, Bruce Sabath, Carolyn Seiff, Cliff Sellers, Lauren Alice Smith, Lucy Sorlucco, Tina Stafford, Noah Virgile, Mandarin Wu

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE: Valerie Redd
You / Emma, Wandering Bark Theatre Company in association with IRT Theater

OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE: Todd Ritch
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, 5th Floor Theatre Company

OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE: LaDonna Burns
Follies, Astoria Performing Arts Center

OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE: Ryan McCurdy
Greencard Wedding, Goode Productions

OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE: Maggie Low
Chickens in the Yard, Adjusted Realists

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT: Sara Brians
Follies, Astoria Performing Arts Center

OUTSTANDING DIRECTOR: Mark Lewis
Danny and the Deep Blue Sea, Sea Dog Theater

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN: Stacey Boggs
AMP, Goode Productions

OUTSTANDING COSTUME DESIGN: Jennifer A. Jacob
Follies, Astoria Performing Arts Center

OUTSTANDING SET DESIGN: Maruti Evans
Precious Little Talent, Shea Delves Productions

OUTSTANDING INNOVATIVE DESIGN: Lisa Renkel - for Projection Design
Outside Paducah: The Wars at Home, Poetic Theater Productions

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC: Julian Kytasty, Serhiy Zhadan, & The Dogs
1917-2017: Tychyna, Zhadan & the Dogs, Yara Arts Group in association with La MaMa Experimental Theatre Club

OUTSTANDING ORIGINAL SHORT SCRIPT: Joseph Hefner
Agency, The Company Ink in association with Michael Johnson

OUTSTANDING ORIGINAL FULL-LENGTH SCRIPT: Eric Avilés
Where You From? What You Be About?, Liberation Arts Collective

OUTSTANDING PERFORMANCE ART PRODUCTION: Soot and Spit
Our Voices Theater in association with New Ohio Theatre and IRT Theater

OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL
1917-2017:Tychyna, Zhadan & the Dogs
Yara Arts Group in association with LaMaMa Experimental Theater Club

OUTSTANDING PREMIERE PRODUCTION OF A PLAY: The Snow Queen
Blessed Unrest in association with New Ohio Theater

OUTSTANDING REVIVAL OF A PLAY: Danny and the Deep Blue Sea
Sea Dog Theater

2017 Recipients

HONORARY AWARDS


CAFFÉ CINO FELLOWSHIP AWARD

Retro Productions


ELLEN STEWART AWARD

Crystal Field


ARTISTIC ACHIEVEMENT AWARD

Lois Weaver & Peggy Shaw Split Britches


DORIC WILSON INDEPENDENT PLAYWRIGHTS AWARD

J.Stephen Brantley


OUTSTANDING STAGE MANAGER

Elizabeth Ramsey

OUTSTANDING ENSEMBLE: Minor Character: Six Translations of Uncle Vanya at the Same Time
New Saloon Theater Co. in association with Emily Kaplan & Immediate Medium
Brittany Allen, Vinie Burrows, Ugo Chukwu, Constance Cooper, Milo Cramer, Fernando Gonzalez, Jonathan Gordon, David Greenspan, Tommy Heleringer, Chris Henry, Veronica Hunsinger-Loe, Hannah Mitchell, Caitlin Morris, Craig Mungavin, Jeanna Phillips, Madeline Wise

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE: William DeMeritt


Origin Story, Old Sound Room

OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE: Nico Grelli


The Jamb, Hard Sparks

OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE: Moira Stone


Three Sisters, Obvious Volcano in association with Maggie Cino

OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE: Zack Krajnyak


Sweeney Todd, Theater 2020

OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE: Ivanna Cullinan


Three Sisters, Obvious Volcano in association with Maggie Cino

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY / MOVEMENT: Tamrin Goldberg


Raisin, Astoria Performing Arts Center

OUTSTANDING DIRECTOR: Morgan Green


Minor Character: Six Translations of Uncle Vanya at the Same Time
New Saloon Theater Co. in association with Emily Kaplan & Immediate Medium
 
OUTSTANDING LIGHTING DESIGN: Kate Jaworski


The Woman Who Was Me, Convergences Theatre Collective

OUTSTANDING COSTUME DESIGN: Izzy Fields


Anais Nin Goes to Hell, Manhattan Theatre Works (MTWorks) in association with Goode Productions

OUTSTANDING SET DESIGN: Frank Oliva


#liberated, The Living Room

OUTSTANDING SOUND DESIGN: Aidan Meyer


The Red Room, The Shelter

OUTSTANDING INNOVATIVE DESIGN
David Bengali, John Erickson, Reid Farrington, Jorge Garcia-Spitz, David Mauro, Dan Monceaux, Leegrid Stevens - for Video Design & Animation


The Dudleys!, Loading Dock Theatre Company

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC: Melody Bates & Rebecca Hart


The Cabaret At The End Of The World, Hard Sparks

OUTSTANDING ORIGINAL SHORT SCRIPT: Charlie O’Leary


Precious Body a part of Landmarks & TRANSformations, Project Y Theatre Company

OUTSTANDING ORIGINAL FULL-LENGTH SCRIPT: Aditya Rawal


The Queen, Aman Soni in association with Juggernaut Theatre Co. and Theater for the New City

OUTSTANDING PERFORMANCE ART PRODUCTION: The Infinite Wrench


New York Neo-Futurists

OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL: Raisin


Astoria Performing Arts Center

OUTSTANDING REVIVAL OF A PLAY: The Tempest


Smith Street Stage

OUTSTANDING PREMIERE PRODUCTION OF A PLAY
Minor Character: Six Translations of Uncle Vanya at the Same Time
New Saloon Theater Co. in association with Emily Kaplan & Immediate Medium

2016 Recipients

HONORARY AWARDS


2016 Artistic Achievement Award
 - Carmelita Tropicana

2016 Caffe Cino Fellowship Award
 - New Stage Theatre Company

2016 Ellen Stewart Award - The Fringe NYC

 


PRODUCTION AWARDS


OUTSTANDING ENSEMBLE
 - The Golfer

Gemini CollisionWorks


Fred Backus, Broderick Ballantyne, Rebecca Gray Davis, Lex Friedman, Ian W. Hill, Bob Laine, Matthew Napoli, Timothy McCown Reynolds, Alyssa Simon, Anna Stefanic



OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE - Siobhan O'Loughlin


Broken Bone Bathtub, Elephant Run District



OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE
 - Timothy McCown Reynolds


The Golfer, Gemini CollisionWorks



OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE - 
Midori Francis


Connected, Project Y Theatre Company



OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE
 - Fred Backus



The Golfer, Gemini CollisionWorks

 

OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE - 
Maeve Yore


Harper Regan, T. Schreiber Studio



OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT - 
Becky Baumwoll


Above Below, Broken Box Mime Theater



OUTSTANDING DIRECTOR - 
Fritz Brekeller

Composure, WorkShop Theater Company

 



OUTSTANDING LIGHTING DESIGN
 - Aaron Gonzalez


Wait Until Dark, Variations Theatre Group



OUTSTANDING COSTUME DESIGN
 - Kaitlyn Elizabeth Day


The Golfer, Gemini CollisionWorks



OUTSTANDING SET DESIGN
 - George Allison


Hot L Baltimore, T. Schreiber Studio



OUTSTANDING SOUND DESIGN
 - Joe Jung & KJ Sanchez


Unity (1918), Project: Theater

Outstanding Innovative Design - Berit Johnson (Props Design)


The Golfer, Gemini CollisionWorks



Outstanding Original Music - Matt Sherwin


Gluten!, Adjusted Realists

Outstanding Original Short Script - Kim Katzberg


Strays, Kim Katzberg in collaboration with Nora Woolley and Raquel Cion



Outstanding Original Full-Length Script - Scott C. Sickles


Composure, WorkShop Theater Company



Outstanding Performance Art Production - Above Below


Broken Box Mime Theater



Outstanding Production Of A Musical - Steve: A Docu-Musical


New York Neo-Futurists



Outstanding Premiere Production Of A Play - Utility


The Amoralists



Outstanding Revival Of A Play - Street Theater


TOSOS

2015 Recipients

HONORARY AWARDS


ELLEN STEWART AWARD - Here Arts
CAFFE CINO AWARD - Theatre 167
Doric Wilson Independent Playwright Award - Andrea Alton
Outstanding Stage Manager - Juni Li

PRODUCTION AWARDS

OUTSTANDING ENSEMBLE
Much Ado About Nothing - Smith Street Stage, Inc.


Olivia Caputo, Michael Vincent Carrera, Mary Cavett, John Patrick Doherty, Austin Durant, Maxwell Eddy, Patrick Harvey, Alexandra Henrikson, Jonathan Hopkins, David Pegram, Lauren Pennline, Georgina Richardson, Sam Rosenberg, Will Sarratt, Kim Taff, Sophia Tupy, Corey Whelihan


OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE - Sylvia Milo 


The Other Mozart, Little Matchstick Factory


OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE - Dan McVey 


Pretty Babies, Elsinore County


OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE - Mel House


In The Bones, Astoria Performing Arts Center


OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE - Matthew Trumbull 


The Temple, or Lebensraum, Tin Drum Productions in Association with MozzleStead


OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE - Emily Koch
In

The Bones, Astoria Performing Arts Center


OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT - Isaac Bush 


The Mountain, The Circle Theater of New York


OUTSTANDING DIRECTOR - Isaac Byrne 


In Vestments, Theatre 4the People


OUTSTANDING LIGHTING DESIGN - Nicole Pearce 


The Law of Return, Newsom Zipoy Productions


OUTSTANDING COSTUME DESIGN - Debbi Hobson


Unmentionables, Nylon Fusion Theatre Company


OUTSTANDING SET DESIGN - Carolyn Mraz


The Twelfth Labor, Loading Dock Theatre Company


OUTSTANDING SOUND DESIGN - Jeanne Travis 


The Temple, or Lebensraum, Tin Drum Productions in Association with MozzleStead


OUTSTANDING INNOVATIVE DESIGN - Stephanie Cox-Williams (Gore & Blood Effects)


R & J & Z, Hard Sparks


OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC - Phyllis Chen & Nathan Davis 


The Other Mozart, Little Matchstick Factory


OUTSTANDING ORIGINAL SHORT SCRIPT - Lisa Bruna


Invasion from Estrogenius: Andi’s Night, manhattan theatre source


OUTSTANDING ORIGINAL FULL-LENGTH SCRIPT - Micheline Auger 


Donkey Punch, Ivy Theatre Company


OUTSTANDING PERFORMANCE ART PRODUCTION - Night

The New Stage Theatre Company


OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL - Merrily We Roll Along


Astoria Performing Arts Center


OUTSTANDING PREMIERE PRODUCTION OF A PLAY - In Vestments

Theatre 4 the People


OUTSTANDING REVIVAL OF A PLAY - Much Ado About Nothing

Smith Street Stage, Inc.

2014 Recipients

Outstanding Ensemble
 - At First Sight (and Other Stories),

Broken Box Mime Theater
Becky Baumwoll, Dinah Berkeley, Seikai Ishizuka, David Jenkins, Meera Kumbhani, Tasha Milkman, Marissa Molnar, Dan Reckart, Joe Tuttle, Leah Wagner

Outstanding Solo Performance - Sandy Moore


The Simple Stories, WorkShop Theater Company

Outstanding Actor in a Featured Role - Noel Joseph Allain 
Luft

Gangster, Nylon Fusion Collective

Outstanding Actress in a Featured Role - Jenny Seastone


The Gin Baby, Kid Brooklyn Productions and Mermaid Sands Productions

Outstanding Actor in a Lead Role - Jason O'Connell


Don Juan In Hell, Phoenix Theatre Ensemble

Outstanding Actress in a Lead Role - Heather E. Cunningham


An Appeal to the Woman of the House, Retro Productions

Outstanding Choreography/Movement - Carlos Neto


Gymnos: A Geek's Tragedy, Ticket 2 Eternity Productions

Outstanding Director DeLisa M. White
Lights Narrow, Teatro Oscuro

Outstanding Lighting Design - Kia Rogers


Jane the Plain, Flux Theatre Ensemble

Outstanding Costume Design - Gail Cooper-Hecht 


The Importance of Being Earnest, Take Wing And Soar Productions, Inc.

Outstanding Set Design - Travis McHale 


Rubber Ducks and Sunsets, Ground Up Productions

Outstanding Sound Design - Christian Frederickson 


The Awake, kef theatrical productions

Outstanding Innovative Design - Nicole Hill, For Puppet Design


Mute, New York Neo-Futurists

Outstanding Original Music - Scott Munson


Sawbones & the Diamond Eater, Days of the Giants LLC

Outstanding Original Short Script - Lenore Wolf

April March, Fragments from an Unintegrated Life from East Side Stories: Movers,
Metropolitan Playhouse

Outstanding Original Full-Length Script - David Stallings

Dark Water, Manhattan Theatre Works (MTWorks)

Outstanding Performance Art Production - The God Projekt
La MaMa in association with Lone Wolf Tribe

Outstanding Production of a Musical
 - Allegro

Astoria Performing Arts Center

Outstanding Premiere Production of A Play
- Pirira

Theatre 167

Outstanding Revival of A Play

- Don Juan In Hell

Phoenix Theatre Ensemble

2013 Recipients

HONORARY AWARDS


 

Artistic Achievement Award - Richard Foreman
Ellen Stewart Award  - The Dramatists Guild Fund
Cafe Cino Fellowship Award - terraNOVA Collective
Outstanding Stage Manager Award - Abbey Bay
Doric Wilson Independent Playwright Award - Mariah MacCarthy


PRODUCTION AWARDS
 
Outstanding Ensemble The Window:4 ALICE
PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York


Inés Garcia, Robin Johnson, Nick Smerkanich

Outstanding Solo Performance - Erin Treadway 


Spaceman, Loading Dock Theatre Company

 

Outstanding Actor in a Featured Role - Justin Danforth


The Thirteenth Commandment, Libra Theater Company

Outstanding Actress in a Featured Role - Lauren Pennline

The Thirteenth Commandment, Libra Theater Company

Outstanding Actor in a Lead Role - Nick Smerkanich 


The Window:4 ALICE, PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York

Outstanding Actress in a Lead Role - Amara Haaksman 


That Lady from Maxim’s, Isle of Shoals Productions, Inc.

Outstanding Choreography/Movement - Jessica Burr and Sonia Vilani 


Eurydice’s Dream, Blessed Unrest in association with The Interart Theatre

Outstanding Director - Padraic Lillis 


The Rise And Fall Of A Teenage Cyberqueen, LabRats Theatre Company

Outstanding Lighting Design - Maruti Evans


Will Elliott’s The Pilo Family Circus, Godlight Theatre Company

Outstanding Costume Design - Daniela Codarcea Kamiliotis


The Window:4 ALICE, PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York

Outstanding Set Design - Daniela Codarcea Kamiliotis 


The Window:4 ALICE, PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York

Outstanding Sound Design - Leegrid Stevens 


Spaceman, Loading Dock Theatre Company

Outstanding Innovative Design - Lynda White  for Mask Design & Construction


Oedipus Rex XX/XY, The Faux-Real Theatre Company

Outstanding Original Music - Bryan Williams

That Lady from Maxim’s, Isle of Shoals Productions, Inc.

Outstanding Original Short Script - Jonathan Draxton

Soldier, The Plowmen

Outstanding Original Full-length Script - Bryan Williams 


That Lady from Maxim’s, Isle of Shoals Productions, Inc.

Outstanding Performance Art Production - Doctor Faustus

Lights the Lights, Production Workshop in association with Kickstarter Backers

Outstanding Production of a Musical - That Lady from Maxim’s


Isle of Shoals Productions, Inc

Outstanding Premiere Production of A Play - The Rise And Fall Of A Teenage Cyberqueen
LabRats Theatre Company

Outstanding Revival of A Play - Macbeth


The Crook Theater Company

NEW YORK INNOVATIVE

THEATRE AWARDS

CELEBRATING OFF-OFF-BROADWAY SINCE 2005