2010 New York Innovative Theatre Awards Recipients Announced 

 
9/21/2010 


The 2010 New York Innovative Theatre Awards were presented on Monday, September 20th in Cooper Union’s Great Hall.  The crowd of nearly 700 OOB artists, friends and family arrived at Cooper Union, dressed to impress in cocktail dresses and suits and ready to celebrate.

The event was hosted by Lisa Kron, directed by Tom Wojtunik and written by Bekah Brunstetter.

2010 Recipients

OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE


Photo by Marc Goldberg

 Jennifer Harder

 MilkMilkLemonade, The Management & Horse Trade Theater Group

 Presented by Geraldine Hughes

 

 

OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE


Photo by Marc Goldberg

 Amir Darvish

 Psych, Cake Productions

 Presented by Geraldine Hughes

 

 

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC


Photo by Marc Goldberg

 Mark Valadez

 Caucasian Chalk Circle, Performance Lab 115

 Presented by Michael Patrick Walker

 

 

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT


Photo by Marc Goldberg

 Jesse Zaritt

 Binding, Theatre C & terraNOVA Collective’s soloNOVA Arts Festival

 Presented by Wendy Seyb

 

 

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE


Photo by Marc Goldberg

 Jesse Zaritt

 Binding, Theatre C & terraNOVA Collective’s soloNOVA Arts Festival

 Presented by David Draper

 

 

OUTSTANDING ORIGINAL SHORT SCRIPT


Photo by Marc Goldberg

 Jonothon Lyons

 The Tenement, The Associated Mask Ensemble

 Presented by Lucy Thurber

 

 

OUTSTANDING ORIGINAL FULL-LENGTH SCRIPT


Photo by Marc Goldberg

 Crystal Skillman

The Vigil or The Guided Cradle, Impetuous Theater Group & The Brick Theater

 Presented by Lucy Thurber

 

 

OUTSTANDING SOUND DESIGN


Photo by Zack Brown

Stowe Nelson

Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War, The Mad Ones

Presented by Jill BC Du Boff

 

 

OUTSTANDING COSTUME DESIGN


Photo by Marc Goldberg

 Olivera Gajic

 Le Serpent Rouge, Company XIV

 Presented by Martin Pakledinaz

 

 

OUTSTANDING SET DESIGN


Photo by Michael P. Kramer

 Michael Kramer

 Children of Eden, Astoria Performing Arts Center

 Presented by Christine Jones

 

 

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN


Photo by Jill Usdan

 Charles Foster

 Fêtes de la Nuit, WeildWorks

 Presented by Allen Lee Hughes

 

 

OUTSTANDING INNOVATIVE DESIGN


Photo by Marc Goldberg

 C. Andrew Bauer

Video, Fêtes de la Nuit, WeildWorks

 Presented by Basil Twist

 

 

OUTSTANDING STAGE MANAGER


 Jaimie Van Dyke

 Blessed Unrest

 Presented by Jessica Burr & Matt Opatrny

 

 

OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE


Photo by Marc Goldberg

 Elizabeth A. Davis

 Emily, An Amethyst Remembrance, Firebone Theatre

 Presented by Dylan Baker & Becky Baker

 

 

OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE


Photo by Marc Goldberg

 Frank Anderson

 The Return of Peter Grimm, Metropolitan Playhouse

 Presented by Dylan Baker & Becky Baker

 

 

OUTSTANDING DIRECTOR


Photo by David Fletcher

 Brian Smith

 Pink!, Down Payment Productions

 Presented by Christian Parker

 

 

OUTSTANDING ENSEMBLE


Photo by Marc Goldberg

Marc Bovino, Joe Curnutte, Michael Dalto, Stephanie Wright Thompson

 Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War, The Mad Ones

 Presented by David Caparelliotis

 

 

OUTSTANDING PERFORMANCE ART PRODUCTION


Photo by Marc Goldberg

 Binding

 Theatre C & terraNOVA Collective’s soloNOVA Arts Festival

 Presented by Theodora Skipitares

 

 

OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL


Photo by Marc Goldberg

 Children of Eden

 Astoria Performing Arts Center

 Presented by Igor Goldin

 

 

OUTSTANDING PRODUCTION OF A PLAY


Photo by Marc Goldberg

 Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War

 The Mad Ones

 Presented by Judith Malina

 

 

HONORARY AWARDS

Learn more about the 2010 Honorary Award Recipients 

ARTISTIC ACHIEVEMENT AWARD


Photo by Sans Peur Photography

 

 Lanford Wilson

 Presented by Debra Monk

 

 

STEWARDSHIP AWARD



Photo by Marc Goldberg


 

 Dixon Place

 Presented by Greg Walloch

 

 

CAFFé CINO FELLOWSHIP AWARD


Photo by Marc Goldberg


 

 New York Neo-Futurists

 Presented by Tim Errickson and Abby Marcus


RELATED LINKS

Sponsored by:

Kampfire Films PR - www.kampfirefilmspr.com
Lights Up & Cue Sound - www.lightsupandcuesound.com
United Stages - www.unitedstages.com
Kyden Machine Inc.  - www.kydeninc.com
Yuengling - www.yuengling.com
NYTheatre.com
TheatreIsEasy.com







 

username:
password:
 
Join the community!
Forgot your password?